chcesz coś zmienić?... zmień siebie….

bo tylko na siebie masz realny wpływ…..

Terapia par

Trudności w związku przeżywają wszyscy ludzie. Jeśli mówią że nigdy nie mają kłopotu, to albo kłamią, albo nie są w prawdziwym związku.

Terapia dla par pomaga, gdy w związku zdarzają się trudne chwile, gdy masz wszystkiego dość, myślisz nawet o rozstaniu… Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, spróbuj zawalczyć o związek. Dlaczego czasem dopiero terapeuta może pomóc naprawić relacje między partnerami?

Nie wiadomo, kiedy terapia okaże się pomocna dla pary. Kryzys w związku może pojawić się w każdym momencie, bez względu na to, czy jesteśmy z sobą 5, czy 20 lat. Jest czymś naturalnym. Mogą go wywołać różne okoliczności, zarówno te dramatyczne, losowe, jak i drobne na pozór rozbieżności, dotyczące podziału obowiązków, stylu wychowania, czasu poświęcanego rodzinie, czy też problemów w pracy, z dziećmi, własnymi rodzicami…. Najczęściej przyczyny tkwią głębiej – jedna lub oboje partnerzy wnoszą do związku swój bagaż, swoje zasoby i braki wyniesione ze swoich domów rodzinnych. Niekiedy zdarza się, że to bardzo ciężki bagaż, np. związany z dorastaniem w rodzinie przemocowej lub alkoholowej. Ten balast emocjonalny rzutuje na relacje między partnerami i może pogłębiać kryzys. Bywa, że źródłem kłopotów dla pary jest trudność w porozumieniu się, dogadaniu, wysłuchaniu się nawzajem, zaakceptowaniu swojej odmienności. To, co kiedyś wyglądało fascynująco, teraz jest trudne do zniesienia.

Nie ma już miejsca na troskę, wsparcie, szacunek dla potrzeb drugiej osoby, za to rosną pretensje i poczucie odtrącenia. Niestety często zdarza się tak, że tylko jeden z partnerów widzi problem i chce podjąć pracę nad poprawą relacji.  Warto również w takiej sytuacji skorzystać z pomocy terapeuty, gdyż taki sposób pracy również może być pomocny dla związku. Kiedy jedna osoba wprowadza jakąś zmianę, druga musi na to zareagować, gdyż „już nic nie jest tak, jak dawniej”. Dlatego nawet w przypadku, gdy nie można z różnych powodów namówić partnera na rozpoczęcie terapii małżeńskiej, zmiany warto zacząć od siebie.